To content (skip navigation)

Szkoła Muzyczna Yamaha w Pobiedziskach

Założyliśmy tę szkołę w roku 2007, aby dać wszystkim chętnym możliwość rozwijania swoich pasji i talentów muzycznych tu na miejscu, w naszej niewielkiej miejscowości, bez konieczności dojeżdżania, czy dowożenia dzieci do szkół muzycznych w Poznaniu lub w Gnieźnie. Spodobała nam się idea systemu szkół Yamaha – „Bawmy się muzyką!” Muzykowanie ma sprawiać przyjemność, wtedy z pewnością dzieci będą chciały śpiewać i grać na instrumentach.

Jeżeli zgodzić się z tezą, że „nie ma ludzi niemuzykalnych, są tylko nieodkryte talenty” - te talenty trzeba wspierać już od najmłodszych lat.

Dzieci 6-7 letnie mogą samodzielnie komponować, bo to tkwi w ludzkiej naturze, ale system edukacji ze względu na swoją organizację tego nie ułatwia. Jedna lekcja muzyki w semestrze i to na zmianę z plastyką to z pewnością zbyt mało. Pewnie dlatego w dzisiejszych czasach muzyka jest co najwyżej „odtwarzana”, a nie wspiera się kreatywności dziecka.

W latach 60-tych i 70-tych niemal co tydzień pojawiał się nowy album którejś ze znanych dziś grup. Obecnie najczęściej słychać tylko „powtórki i odgrzewki”. Dlaczego tak mało jest nowych utworów? Muzyka jest sposobem wyrażania siebie, ale trzeba dać dziecku podstawy. Stąd ważne jest rozpoczęcie edukacji muzycznej nawet, kiedy dziecko jeszcze samodzielnie nie chodzi.

Jeżeli rozpoczniemy edukacją muzyczną np. w programie „Niemowlaki w krainie dźwięków”, to kiedy nasze dziecko będzie miało 6-7 lat, w jednym z kolejnych programów nauki będzie już mogło tworzyć muzykę.

Później wybierze sobie dowolny instrument: pianino, gitarę, flet, saksofon, czy perkusję.

Pomóżmy dzieciom zamienić „kopiowanie starych kawałków” na tworzenie nowych utworów.

Dajmy im tę szansę! Pobudzajmy kreatywność naszych dzieci!

Temu niech służy nasza Szkoła Muzyczna Yamaha w Pobiedziskach.

Katarzyna i Michał Napierałowie